Co je IP kamera

IP kamery se nachází na světovém trhu již okolo 10let a od začátku jejich existence prošly dosti velkou evolucí. Především co se týče různorodosti jejich konstrukčního provedení.

IP kameru neboli také síťovou kameru lze jednoduše popsat jako kombinaci kamery a počítače v samostatně fungujícím celku. IP kamera se oproti starším analogovým kamerám liší především komunikačním rozhraním a množstvím využití mnoha funkcí digitální úpravy obrazu. IP kamera používá pro přenos obrazu běžnou počítačovou síť, kde je pro přenos informací větší šířka pásma a kamery tak nejsou tolik omezené jako například analogové kamery.

Doporučené kamery

 

Funkce, které IP kamery umožňují plnit, jsou například: rozpoznávání pohybu v obraze, rozpoznání SPZ, rozpoznání pohybu osob, ukládání směru a rychlosti pohybu osob a dopravních prostředků, zaclonění kamery a mnoho dalších.

IP kamery také umožňují napájení přes POE tzn: že data i napájení jdou po jednom datovém kabelu.

Také se u IP kamer dají využít vstupy pro propojení s dalšími systémy, například: (pohybový detektor vedle kamery)

Také i výstupy najdou své využití pro ovládání dalších systémů, například( rozsvícení reflektoru při poplachové události)

IP kamera má svou vlastní IP adresu a vestavěné funkce , které se starají o síťovou komunikaci.

Vše potřebné pro sledování obrazu z IP kamery přes síť je zabudováno v jednotce. IP kamera má vestavěný software pro web server, FTP server, FTP klienta a e-mailového klienta.

IP kamera je také opatřena jedním někdy také více logickými vstupy (alarm input) a výstupy (relay output). O optimální spolupráci a provádění veškerých činností či komunikací se sítí a webovým serverem se stará řídící procesor (CPU) společně s pamětí Flash a DRAM (druh počítačové paměti)

Komunikační část IP kamer je tvořena třemi základními kategoriemi

 • Hardwarové komunikační rozhraní IP kamer
 • Přenosové technologie síťového videa
 • Komunikace IP kamery v síti

Hardwarové komunikační rozhraní IP kamer

IP kamera může volně nakládat s celou řadou konektorů zprostředkovávajících datový přenos. Logické vstupy a výstupy (I/O) slouží k připojení externích zařízení.

Vstupy jsou využívány zejména k přenesení logické informace, například s prvku PZTS či ACS. Tyto informace jsou zpracovány procesorem kamery a podle nastavení pak IP kamera vykonává nezávislé činnosti, jako například změnu své polohy a nebo aktivaci jiných funkcí podle konfigurace samotné IP kamery.

Výstupy slouží k odeslání logické informace do externích zařízení, které dle nastavení taktéž vykonávají samostatně činnost, jež je logickým výstupem spuštěna.

Přenosové technologie síťového videa

IP kamery využívají stejné síťové technologie jako ostatní síťová zařízení ( počítače, tiskárny, routery, modemy, ale i mobilní telefony nebo tablety připojeny přes wifi). IP kamera přenáší živě digitální video přes síť do koncových zařízení, jako je počítač nebo mobilní telefon. S přidělenou IP adresou, Zabudovaným webovým serverem a audio/video protokoly můžete nezávisle na jiných zařízeních monitorovat sledovanou scénu.

IP ( internet protokol)

IP je základním protokolem používaným na internetu a v počítačových sítích.

Protokol je v podstatě standart, podle kterého probíhá přenos dat mezi dvěma koncovými body.

IP adresa je vlastně jakési číslo popisné daného zařízení. Každé zařízení v síti má svou adresu, která musí být jedinečná.

Digitální video : výhodou digitálního videa je, že signál se skládá s posloupnosti 0 a 1 a nepodléhá tedy opotřebení při opakovaném přehrávání jako u analogového videa.

Sledování IP kamery

 • z mobilního telefonu pomocí aplikace
 • z počítače prostřednictvím webového prohlížeče
 • počítače pomocí kamerového softwaru
 • na běžné televizi připojené lokálně k záznamovému zařízení NVR
 • na běžné televizi pomocí speciálního IP dekodéru

Hlavní přínosy IP kamer

 • vzdálená správa odkudkoliv
 • podpora digitálního zoomu
 • schopnost posílat snadno fotky a videa kamkoliv, kde se nachází aktivní připojení k internetu
 • pokrokové skenování umožňující lepší kvalitu obrazu, a to zejména v pohyblivých úhlech
 • nastavitelné hodnoty a rozlišení
 • obousměrná komunikace
 • možnost poslání výstrahy při zjištění podezřelé aktivity
 • nízké požadavky na kabeláž

Doporučené kamery

 
Zpět do obchodu