Kamerový systém na chatu či chalupu

Úvod do monitorování chat a chalup

V dnešní době je stále důležitější chránit nejen své domovy, ale také rekreační objekty, jako jsou chaty a chalupy. Tyto nemovitosti, často nacházející se na odlehlých místech, jsou vystaveny riziku vloupání a vandalismu víc než kdy dříve. Investice do kvalitního kamerového systému se tak stává klíčovým prvkem zabezpečení.

Monitorování chat a chalup pomocí kamerového systému nejenže pomáhá odradit potenciální nezvané hosty, ale také poskytuje klid majitelům. Možnost sledovat svou chatu na dálku, kdykoli a odkudkoli, výrazně zvyšuje pocit bezpečí. Díky moderním technologiím je možné sledovat dění v reálném čase přímo z vašeho mobilního telefonu či tabletu.

V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat vhodnou kameru nebo kamerový systém pro vaši chatu nebo chalupu. Probereme klíčové faktory ovlivňující výběr kamer, možnosti zabezpečení v případě absence internetového připojení a výhody, které vám kvalitní kamerový systém může na chatu přinést.

 

2. Jak vybrat vhodnou kameru na chatu či chalupu

Při výběru kamery na chatu či chalupu je důležité zohlednit několik klíčových faktorů, které zajistí, že váš majetek bude spolehlivě chráněn. Zde jsou hlavní aspekty, na které byste měli při výběru zaměřit:

1. Rozlišení kamery

Rozlišení kamery ovlivňuje kvalitu obrazu, kterou kamera zachytí. Doporučujeme volit kamery s vysokým rozlišením, ideálně Full HD - 2 MPx nebo vyšším. Vyšší rozlišení umožní snadnější identifikaci osob a detailů na záznamu.

2. Noční vidění

Chata či chalupa často zůstává bez dozoru přes noc, proto je důležité, aby kamera disponovala kvalitním nočním viděním. Kamery s infračervenými LED diodami dokážou zachytit obraz i za úplné tmy. Ujistěte se, že noční vidění má dostatečný dosah pro pokrytí všech požadovaných oblastí.

3. Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Venkovní kamery musejí být odolné vůči různým povětrnostním podmínkám, jako je déšť, sníh nebo extrémní teploty. Hledejte kamery s vysokým stupněm krytí (IP65 nebo vyšší), které jsou určeny pro venkovní použití.

4. Úhel záběru

Široký úhel záběru zajišťuje pokrytí většího prostoru jednou kamerou. V závislosti na rozložení vaší chaty či chalupy můžete potřebovat kamery s různými úhly záběru. Pro běžné venkovní použití jsou vhodné kamery s úhlem záběru 90° a více.

5. Možnosti připojení a napájení

Pokud nemáte na chatě zavedený internet, můžete zvolit kamery s vlastními mobilními daty nebo solárními panely pro napájení. Existují také kamery, které podporují ukládání záznamů na paměťové karty, což eliminuje potřebu připojení k síti.

6. Detekce pohybu a upozornění

Kamery s funkcí detekce pohybu a možností zasílat upozornění na váš mobilní telefon nebo e-mail jsou ideální pro sledování chaty či chalupy. Tato funkce vám umožní reagovat na případné podezřelé aktivity v reálném čase.

Při výběru kamery na chatu či chalupu je důležité pečlivě zvážit všechny výše zmíněné faktory, aby byl váš majetek co nejlépe chráněn. Výběr správného kamerového systému může značně zvýšit bezpečnost vaší nemovitosti a poskytnout vám klidnou mysl, že je váš majetek pod stálým dohledem.

3. Možnosti kamerových systémů pro různá použití

Výběr správného kamerového systému závisí na specifických potřebách a podmínkách vaší chaty nebo chalupy. Zde je několik možností, které mohou vyhovět různým požadavkům:

1. Analogové kamerové systémy

Analogové kamerové systémy jsou tradiční a často levnější variantou. Nabízejí základní funkce sledování a mohou být vhodné pro menší objekty s nižšími bezpečnostními nároky. Přestože kvalita obrazu není tak vysoká jako u digitálních systémů, analogové kamery stále poskytují dostatečnou úroveň zabezpečení pro mnohé chataře.

 

2. Digitální IP kamerové systémy

IP kamerové systémy přenášejí obraz přes internetový protokol (IP), což umožňuje vyšší kvalitu obrazu a vzdálený přístup. Pro chaty a chalupy s dostupným internetovým připojením představují ideální řešení, jelikož umožňují sledování objektu odkudkoli na světě pomocí mobilního zařízení nebo tabletu. Navíc nabízejí pokročilé funkce jako detekce pohybu a možnost uložení záznamů do cloudu.

 

3. Bezdrátové kamerové systémy

Bezdrátové kamerové systémy jsou skvělou volbou pro objekty s omezenou infrastrukturou. Jelikož nepotřebují kabelové připojení, jejich instalace je jednodušší a flexibilnější. Moderní bezdrátové kamery mohou pracovat na baterii.

 

4. Solární kamery

Pro chaty a chalupy, kde je omezený přístup k elektrické síti, jsou solární kamery ideální volbou. Tyto kamery využívají solární panely k nabíjení baterií a mohou fungovat zcela nezávisle na síťovém napájení. Jsou vhodné pro vzdálené oblasti, kde je přístup k elektrické energii a internetu omezený.

 

4. Instalace kamerového systému bez internetu

Jednou z největších překážek při instalaci kamerového systému na chatu nebo chalupu může být absence internetového připojení. Nicméně, i bez internetového připojení je možné zajistit efektivní zabezpečení vaší rekreační nemovitosti. Přinášíme několik tipů, jak toho dosáhnout.

Použití kamery se záznamem na SD kartu

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zajistit monitorování vašeho majetku, je použití kamer, které ukládají záznamy přímo na SD kartu. Tyto kamery nepotřebují internetové připojení ke své funkci a mohou zaznamenávat video lokálně. Nevýhodou může být nutnost pravidelného vyjímání a zálohování karet, zejména pokud jste často mimo chatu nebo chalupu. Pokud se nejedná o 4G kameru, nemáte možnost připojit se na kameru vzdáleně, záznam si umíte prohlédnout pouze když fyzicky vyberete kartu z kamery.v

4G LTE kamery

Další možností je využití 4G LTE kamer, které fungují na bázi mobilní sítě. Tyto kamery potřebují SIM kartu s datovým tarifem a mohou být rozmístěny i v místech bez pevného internetového připojení. 4G LTE kamery umožňují živé sledování i záznam videa, který lze vzdáleně prohlížet. To je obzvlášť užitečné, pokud chcete mít přehled o dění na vaší chalupě v reálném čase.

 
.

Analogové kamerové systémy s lokálním záznamem

Pokud internet přes mobilní síť není k dispozici nebo chcete ušetřit na provozních nákladech, můžete se rozhodnout pro tradiční analogové kamerové systémy. Tyto systémy zaznamenávají video na lokální rekordér (DVR) a nepotřebují internetové připojení ke své funkci. Hlavní výhodou je spolehlivost a stabilita, ale záznamy si můžete prohlédnout až po fyzickém přístupu k rekordéru. Bez připojení k internetu není možné vzdáleně sledovat přenos nebo záznam.

Nezávislý solární zdroj napájení

V případě, že je vaše chata nebo chalupa bez stabilního napájení, můžete zvážit využití solárních panelů pro napájení kamer. Solární panely spolu s bateriemi zajistí dostatečnou energii pro provoz kamer, aniž byste museli být připojeni k elektrické síti nebo internetu. Tento systém je ekologický a může být velmi účinný v odlehlých oblastech.

Instalace kamerového systému bez internetového připojení může být náročná, ale s vhodným vybavením a plánováním je plně realizovatelná. Vždy je dobré poradit se s odborníky, kteří mohou doporučit nejlepší řešení na míru vašim potřebám a podmínkám vaší rekreační nemovitosti.

5. Výhody a funkce kamerových systémů pro chalupy

Bezpečnost a ochrana majetku

Instalace kamerového systému na vaší chatu nebo chalupu vám poskytne vyšší úroveň bezpečnosti a ochrany majetku. Kamery mohou odradit potenciální zloděje a v případě pokusu o vloupání zaznamenat důležité důkazy, které mohou být klíčové pro identifikaci pachatelů.

Nahrávání a uchovávání záznamů

Moderní kamerové systémy umožňují nepřetržité nahrávání a uchovávání záznamů. To znamená, že máte přístup k veškerým událostem, které se staly během vaší nepřítomnosti, a můžete je kdykoli přehrát.

Vzdálený přístup

Pokud je na vaší chalupě dostupný internet, mnoho kamerových systémů umožňuje vzdálený přístup prostřednictvím mobilní aplikace nebo webového rozhraní. To vám umožní monitorovat objekt v reálném čase odkudkoli na světě, což je ideální pro případy, kdy je chata daleko od vašeho trvalého bydliště.

Automatické upozornění

Kamerové systémy SecuriaPro jsou vybavené funkcí detekce pohybu a můžou automaticky zasílat upozornění na váš mobilní telefon nebo e-mail při zjištění podezřelé aktivity. To vám umožní okamžitě reagovat na potenciální hrozby a zasáhnout včas.

Odolnost vůči povětrnostním podmínkám

Kamerové systémy určené pro venkovní použití jsou navrženy tak, aby vydržely různé povětrnostní podmínky, včetně deště, sněhu a extrémních teplot. To zaručuje jejich spolehlivý provoz po celý rok, bez ohledu na počasí.

Jednoduchá instalace a ovládání

Kamerové systémy Securia Pro jsou navržené s ohledem na snadnou instalaci a ovládání. Mnoho systémů je možné nainstalovat bez odborné pomoci a intuitivní uživatelská rozhraní zaručují snadné nastavení i ovládání.

Prevence vandalismu a nelegální činnosti

Viditelné kamery mohou významně přispět k prevenci vandalismu a dalších nelegálních činností. Přítomnost kamer má psychologický efekt a může odrazovat potenciální pachatele od pokusu o protiprávní jednání.

6. Srovnání různých typů kamer

Výběr správné kamery nebo kamerového systému pro vaši chatu či chalupu může být klíčovým krokem k efektivnímu zabezpečení vašeho majetku. Na trhu je k dispozici několik typů kamer, které se liší svými funkcemi, vlastnostmi a cenami. Následující srovnání vám pomůže lépe porozumět rozdílům mezi jednotlivými druhy kamer a vybrat tu nejvhodnější pro vaše potřeby.

IP kamery

IP kamery jsou digitální kamery, které přenášejí video signál přes internet protokol (IP). Jsou známé svou vysokou obrazovou kvalitou a možností vzdáleného přístupu přes internet. Díky pokročilým funkcím, jako je detekce pohybu a notifikace, mohou IP kamery poskytnout efektivní zabezpečení.

 • Výhody: Pokročilé funkce.
 • Nevýhody: Vyšší cena

Analogové kamery

Analogové kamery jsou tradiční kamery, které přenášejí video signál v analogovém formátu. Tyto kamery jsou obvykle cenově dostupnější a jednodušší na instalaci, ale mívají nižší kvalitu obrazu ve srovnání s digitálními kamerami.

 • Výhody: Nižší cena, snadná instalace.
 • Nevýhody: Omezené funkce oproti IP kamerovému systému

Bezdrátové kamery

Bezdrátové kamery jsou ideální volbou pro místa, kde není možné nebo praktické instalovat kabelové systémy. Tyto kamery mohou fungovat na baterie nebo přes solární napájení a mohou přenášet video signál přes Wi-Fi síť.

 • Výhody: Flexibilní umístění, jednoduchá instalace, nezávislost na kabelovém připojení.
 • Nevýhody: Nutnost pravidelného nabíjení baterií, závislost na kvalitě Wi-Fi signálu.

Bateriové kamery

Bateriové kamery jsou vhodné pro místa bez stálého přístupu k elektrické síti. Tyto kamery jsou obvykle snadno instalovatelné a přenosné, což umožňuje jejich flexibilní použití.

 • Výhody: Mobilita, snadná instalace, nezávislost na elektrické síti.
 • Nevýhody: Nutnost pravidelného nabíjení nebo výměny baterií, omezená životnost baterie.

PTZ kamery

PTZ kamery (Pan-Tilt-Zoom) umožňují dálkové ovládání směru a přiblížení záběru. Tyto kamery jsou ideální pro pokrytí větších ploch a pro aktivní sledování specifických oblastí.

 • Výhody: Dálkové ovládání, pokrytí širší oblasti, variabilita záběru.
 • Nevýhody: Vyšší cena, nutnost složitější konfigurace.

Při výběru vhodné kamery nebo kamerového systému pro vaši chatu či chalupu je důležité zvážit vaše specifické potřeby a možnosti konkrétní lokality. Různé typy kamer nabízejí různé výhody a nevýhody, které je třeba pečlivě porovnat, aby byl váš majetek co nejlépe zabezpečen.

7. Tipy a triky pro umístění kamer na chatě

1. Plánování a pokrytí

Než začnete instalovat kamery, je důležité načrtnout plán vaší chaty a vyznačit oblasti, které chcete pokrýt. Zaměřte se na vchody, okna, přístupové cesty a případná zranitelná místa. Dobře promyšlený plán zajistí efektivní pokrytí a minimalizuje slepá místa.

2. Vhodná výška a úhel

Další důležitý aspekt je správná výška a úhel kamery. Kamery by měly být umístěny ve výšce minimálně 2,5 metru, což ztíží jejich poškození nebo odstranění neoprávněnou osobou. Úhel kamery by měl pokrývat hlavní vstupy a mít dostatečný rozhled na široké okolí.

3. Osvětlení

Dbejte na dostatečné osvětlení. Kamery s nočním viděním fungují lépe, pokud jsou mírně podsvětlené. Můžete použít i externí infračervené senzory nebo osvětlení, které zapne světlo při detekci pohybu. Vyvarujte se silným světelným zdrojům přímo před kamerami, protože mohou způsobit oslnění.

4. Pravidelná údržba

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu kamerového systému. Kontrolujte, zda jsou kamery čisté a funkční, a provádějte pravidelné testy. To pomůže zajistit dlouhodobou účinnost a spolehlivost vašeho zabezpečovacího systému.

8. Jak propojit kamerový systém s mobilním zařízením

Propojení kamerového systému s mobilním zařízením je krokem, který vám umožní sledovat váš majetek odkudkoliv a kdykoliv. Tento postup je relativně jednoduchý a zahrnuje několik základních kroků.

Stažení a instalace aplikace

Jakmile máte kamerový systém nainstalovaný, dalším krokem je stažení odpovídající aplikace do vašeho mobilního zařízení. SecuriaPro nabízí svým zákazníkům aplikaci Securia Pro, která je zdarma, bez reklam a ve slovenském/českém jazyce.

Nastavení připojení

Postupujte podle přiloženého návodu a spojte svůj kamerový systém s mobilní aplikací

Ověření funkčnosti

Jakmile je nastavení dokončeno, ověřte, že kamerový systém správně funguje. Otevřete aplikaci a zkontrolujte živý přenos z kamer. Pokud vše funguje správně, měli byste vidět živý náhled z každé kamery nainstalované ve vašem objektu.

Notifikace a upozornění

Aplikace SecuriaPro nabízí možnost nastavení notifikací. To znamená, že kdykoliv kamera zaznamená pohyb nebo jakoukoliv podezřelou aktivitu, obdržíte okamžitě oznámení do vašeho mobilního zařízení. Tímto způsobem můžete okamžitě reagovat na případné hrozby.

Řešení problémů

Pokud narazíte na problémy s připojením, ujistěte se, že je váš mobilní telefon připojen k internetu a že kamera a mobilní zařízení jsou na stejné síti. V opačném případě zkontrolujte, zda jsou správně zadány všechny údaje. Propojení kamerového systému s mobilním zařízením vám poskytne neustálý přístup k monitoringu vašeho majetku, což je ideální řešení pro chalupy a chaty, kde často nemáte neustálý dohled. Tímto jednoduchým nastavením zvýšíte pocit bezpečí a kontroly nad vaší nemovitostí.

Závěr a doporučení odborníků

Kamerové systémy pro chaty a chalupy jsou nezbytným prvkem moderního zabezpečení, poskytují klid a ochranu před nežádoucími událostmi. S rostoucí dostupností technologií je nyní snazší než kdy dříve vybrat vhodný systém podle vašich konkrétních potřeb a podmínek objektu.

Odborníci doporučují následující při výběru kamerového systému:

 • Analyzujte své potřeby: Zvažte, jaký typ zabezpečení potřebujete. Zaměřte se na konkrétní místa, která chcete monitorovat, a na typy událostí, které chcete zaznamenávat.
 • Vybírejte podle hlavních vlastností: Zaměřte se na rozlišení, noční vidění, úhel záběru a možnost záznamu. Tyto vlastnosti významně ovlivní efektivitu vašeho kamerového systému.
 • Bezdrátové nebo drátové řešení: Pokud na chatě nemáte zavedený internet, zvolte bezdrátové kamery s možností napájení z baterií nebo solárních panelů. Takový systém je flexibilní a snadno instalovatelný.
 • Cloudové úložiště: Pokud máte přístup k internetu, zvažte kamery podporující cloudové úložiště. To umožňuje snadné ukládání záznamů a přístup odkudkoli.
 • Profesionální instalace: Pro maximální efektivitu a spolehlivost systému je vhodné kontaktovat odborníky na instalaci a konfiguraci kamerového systému.

V závěru je důležité zdůraznit, že kvalitní kamerový systém přináší nejen bezpečnostní výhody, ale také klid a jistotu, že váš majetek je chráněn. Na www.securiapro.sk naleznete širokou škálu kvalitních kamerových systémů a příslušenství, které vám pomohou zabezpečit vaši chatu nebo chalupu účinně a spolehlivě.

Zpět do obchodu